ارتباط موثر

چگونه با نوجوان خود رفتار کنیم؟
آگوست 30, 2019

آیا کسی ‌می‌تواند ادعا کند که ماشینی را اختراع کرده است بدون اینکه مهارت های کافی مکانیکی را اموخته باشد

ارتباط برقرار ‌کردن با همنوعان خودمان با هزاران طرز فکر از اختراع ماشین سخت ‌تر است. برای اینکه در مسیر زندگی دچار مسائل تنش زا نشوید باید ابتدا تمام مهارت ها را شناخته و بعد در ارتباط خود با دیگران اجرا کنید.

شناخت و یادگیری مهارت های ارتباطی مثل شناخت و یادگیری مهارت ‌هایی است که در یک مسیر و هدف به آن نیاز داریم و به شما کمک می‌کند زندگی بهتری برای خود بسازید.

شاید به توان گفت که ارتباط، یکی از قدیمی ترین و در‌عین حال، عالی ترین دستاورد های بشر بوده است. ارتباط در گذشته و برای انسان اولیه، علاوه بر کارکرد هایی که در جهت حفظ حیات و یاری گرفتن از دیگران داشته، زمینه ساز فعالیت های اجتماعی و سراغازی بر زندگی اجتماعی نیز بوده است.اما در عصر حاضر اهمیت برقراری رابطه به حدی است که انسان، پیوسته، در جهت ابداع و ساخت انواع وسایل، ابزارها، روش ها و شیوه‌های کارآمد تر ارتباط جمعی و بین فردی کوشیده است.

ارتباط، اصاصا، میان دو یا چند نفر اتفاق می‌افتد و ما همه، در طول روز، با افراد ارتباط برقرار می‌کنیم.برقراری ارتباط به دلایل مختلفی مانند وقت گذرانی، بررسی مسائل شغلی و مسائل فردی، بیان انتظارات زناشویی و یا توقعات والدین از فرزندان، طرح اختلاف عقاید و ایده‌ها و موارد مشابه دیگر صورت میگیرد و هریک از انواع ان در سطوح مختلفی مانند سطح کلامی، سطح غیر‌کلامی و یا هردو این سطوح روی میدهد.اما در هرحال، هیچ نوع ارتباطی جز به دلیل احساس نیاز شدید انسان برای برقراری تعامل اجتماعی به وقوع نمی‌پیوندند.

ارتباط:عالی ترین دستاورد بشری

هنگامی که فردی از طریق ابزار زبان با فرد دیگری ارتباط برقرار می‌کند رابطه‌‌ای میان انان شکل می‌گیرد که ان را در هیچ جای دیگر طبیعت نمیتوان یافت.همین توانایی برگرداندن اصوات بی معنا به کلمات گفتاری و نوشتاری، مهم‌ترین امتیاز بشر، یعنی زبان است.

زبان، رشد ان دسته از ویژگی هایی را ممکن ساخته است که انسان اندیشمند را از همه‌ی مخلوقات دیگر متمایز میسازد.پس، تعجب اور نیست اگر فیلسوف المانی کارل یاسپرس مدعی است که :<<عالی ترین دستاورد انسان در دنیا، ارتباط شخصیت با شخصیت است>>.

ارتباط موثر چیست؟

ارتباط(Relationship)به معنای تبادل افکار، احساسات، پیام یا اطلاعات است.

تبادل یعنی ارتباط،یک خیابان دوطرفه است.وقتی رابطه موفقیت‌آمیز است هر دو طرف درک یکستنی از پیام مطرح شده دارند.

رابطه به اندازه اب‌و‌هوا برای انسان ضروری است.رابطه از اینکه هرکدام از انسان ها مانند یک جزیره کوچک دور افتاده باشند جلوگیری می‌کند.

مهارت های ارتباط عبارت‌اند از:((شفاف و مستقیم صحبت کردن،هماهنگی پیام کلامی و غیرکلامی،برخورد محترمانه،حضور کامل داشتن،بازگویی شفاف))

با ما همراه باشید در آینده با مقاله های مهارت ارتباط موثر… .

مهرانگیز عزتی

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *