انیمیشن هایی با محوریت موفقیت 1

چگونه با نوجوان خود رفتار کنیم؟
آگوست 30, 2019

امروزه شاهد سیل عظیمی انیمشن هستیم که روانه ی بازار می‌شوند،اما همه‌ی انیمشن‌ها ارزش دیدن و وقت صرف کردن را دارند؟

آیا ما میتوانیم ب‌اساس فراغت وقت و سرگرمی به دنیای انیمیشن نگاه کنیم؟

دنیای انیمیشن هرروز درحال گستره شدن در بازار جهانی است و فقط دیگر کودکان نیستند که به تماشای انیمیشن می نشینند، در واقع دراین باور غلط بین مردم ایران جا افتاده که انیمیشن فقط برای کودکان است، اما واقعا اینطور نیست.

دراین مقاله سعی بر معرفی انیمیشن داریم و شماره‌گذاری‌ها نشان دهنده‌ی خوبی و بدی یک اثر نیست.همراه کافه نوجوان باشید تا انیمیشن‌هایی با محوریت موفقیت و روانشناسی که مناسب تمامی سنین است را معرفی خواهیم کرد.

1.کلاوس:سرگذشت بابانوئل(Klaus)

پوستر انیمیشن کلاوس

به رغم تلاش کمپانی نت فلیکس این انیمیشن که پیام اتحاد مردمی را در زمینه روانشناسی منتقل می‌کند در سال 2019 ساخته شد و یکی از نامزد‌های اسکار 2020 بود.شاید با خود فکرکنید که این انیمیشن دیدنی درباره‌ی شکست و پیروزی های بابانوئل درکار خود است، اما در اشتباه هستید، این انیمیشن زندگی پستچی را تعریف می کند که خان زاده است و زندگی شاهنشاهی دارد تا زمانی که پدرش او را به شهری دورافتاده با فرهنگی اشتباه و مردمی کینه دوز می فرستد تا پسر خود را در امتحان سختی قرار بدهد که ….

از انجایی که قصد برلورفتن داستان نداریم، این انیمیشن‌ها را خودتان ببینید و ارزیابی کنید.

2.انسان اولیه(Early Man)

پوستر انیمیشن انسان اولیه

انیمیشن انسان اولیه روایتی است بین انسان‌هایی که همیشه شما را به تمسخر می گیرند و شما حرفی برای گفتن ندارید، درواقع این انیمشن که شرکت سازنده اش اردمن هست سعی براین دارد که بگوید به افکارمنفی توجه نکنید.شاید این انیمیشن از لحاظ ساختار فیلمنامه ای و سینمایی دارای نقطه ضعف هایی از جلمه تناسب روایت است، اما درس هایی که به ما انتقال می‌کند ارزش این اثر را دوچندان می‌کند، یکی از صحنه‌هایی که به شدت بر من تاثیرگذار بود پلانی چندثانیه ای بود که شخصیت اصلی فیلم یعنی پسری به نام داگ که رویاهای بلندپروازانه‌ای نسبت به اعضای قبیله خود دارد، دست دشمن خود را گرفت و او را از زمین بلند کرد درحالی که درگذشته مورد تمسخر او قرار گرفته بود.

3.شکلک(Emoji)

پوستر انیمیشن ایموجی

انیمیشن ایموجی‌ها محصول سال 2017 به رغم تلاش هایی که در رساندن پیام های مثبت کرد اما به دلیل ضعف های فیلمنامه ای و سینمایی جایزه تمشک طلایی سال را که به بدترین نامزد جشنواره‌ها می‌دهند دریافت کرد، اما باز در لیست این مقاله قرار گرفت زیرا پیام هایی را درباره‌ی موفقیت به مخاطب خود ارائه می‌دهد.

داستان در دنیای گوشی یک پسرنوجوان اتفاق می افتد و درباره‌ی شکلکی است در دنیای پیام‌رسان گوشی که باید شکل و حالت بیخیال را به ایفا نقش بپردازد ولی علیرغم تلاش های فراوان نمی تواند خود را کنترل کند و نقش تمام شکلک ها را بازی می‌کند جز خود که….

4.مردعنکبوتی دردنیای عنکبوتی(spider man into the spider verse)

پوستر انیمیشن مردعنکبوتی در دنیای عنکبوتی

انیمیشن مردعنکبوتی دردنیای عنکبوتی ساخته شرکت مارول(Marvel) که برنده جایزه اسکار 2019 شد، درباره‌ی یک پسرنوجوان است به طور اتفاقی شاهد مرگ مردعنکبوتی می‌شود و از حالا به بعد او مردعنکبوتی دنیای خود است… . شاید این انیمیشن به دلیل سکانس های ماورایی و عجیب‌وغریب مورد رضایت تمام مخاطبانش نباشد(از جمله خود من) اما پیام های موفقیت و روانشناسی‌اش جای این نقطه ضعف‌ها را پر می‌کند.

5.کوکو(coco)

پوستر انیمشن کوکو

انیمیشن کوکو، یکی از بهترین انیمیشن‌های روانشناسی است که درسال 2018 برنده جایزه اسکار شد، زندگی پسری را تعریف می‌کند که برخلاف میل خانواده‌اش که سنتی را با خود درباره‌ی نفرینی بودن موسیقی را یدک می‌کشند، عاشق موسیقی است و همین باعث کدورت خانوادگی می‌شود که… .حتی اگر به انیمیشن های تخیلی علاقه‌ای ندارید توصیه می‌کنیم که این انیمیشن فوق العاده را از دست ندهید.

6.زوتوپیا(Zootopia)

پوستر انیمشن زوتوپیا

انیمیشن زوتوپیا که درترجمه‌ای به فارسی به معنای شهرحیوانات خطاب شده، باز یکی از برندگان جایزه اسکار است(اسکار 2016). این انیمیشن داستان زندگی یک خرگوش را روایت می‌کند که می‌خواهد یک مامور پلیس بشود اما هیچکس به او ایمان ندارد و حیوانات این انیمیشن براین باورند که از خرگوش پلیسی برنمی‌اید تا زمانی که این خرگوش با ناپیروی از فرمان رئیس خود به دنبال یک سارق می افتد که….

7.زندگی من به عنوان یک کدو(my life as a zucchini)

پوستر انیمیشن زندگی من به عنوان یک کدو

این انیمیشن درام و حیرت انگیز زندگی یک پسربچه را روایت می‌کند که به طور اتفاقی و ناخواسته مادرش فوت می‌کند و این کودک با روحیات شکننده در سن حساسی که هرکودکی نیاز به مراقبت والدین دارد، به یتیم خانه شهر منتقل می‌شود که….

شاید به دلیل ظاهرش که به سبک استاپ موشن است، گول بخورید و از آن راضی نباشید، اما اشتباه نکنید و فرصت دیدن این انیمیشن زیبا را از دست ندهید.

8.درون و بیرون(inside out)

پوستر انیمیشن درون و بیرون

شماره هشت این مقاله یعنی انیمیشن درون و بیرون( که با نام هایی ظاهر و باطن و داخل و خارج هم ترجمه شده) یکی از متفاوت‌ترین انیمیشن‌های سال 2015 بود که برنده جایزه اسکار شد.این انیمیشن درباره‌ی دختر نوجوانی است که با خانواده اش به شهر دیگری مهاجرت می‌کنند و دختر دیگر دراین شهر نه دوستی و نه همدم و خاطره‌ای ندارد،مخاطب این انیمیشن را از زاویه دید ذهن و افکار دختر نوجوان می بیند که در انجا موجودات بانمکی که احساسات دخترهستند، خدمت می‌کنند و ماجرا از آنجایی آغاز می‌شود که حس غم خرابکاری می‌کند که منجرمی‌شود به… .

9.فرار مرغی(chicken run)

پوستر انیمیشن فرار مرغی

رسیدیم به یکی از بهترین انیمیشن های انگیزشی که راجب فرار مرغ‌ها از مرغداری است.شخصیت پردازی شخصیت اصلی این انیمیشن یعنی جینجر انقدر قوی و قابل تحسین است که باید دست استودیو اردمن(Ardman)را برای انیمیشن های انگیزشی‌اش ( البته در سبک استاپ موشن) بوسید و خسته نباشید گفت.انیمیشن روایت‌گر تلاش‌های ناکام مرغ‌ها برای فرار از مرغداری است و شور داستان انجایی افزایش پیدا می‌کند که صاحب مرغداری دستگاهی برای پخت مرغ‌ها و تبدیل کردن مرغ‌ها به پای مرغ خریداری می‌کند و شخصیت های داستان باید اخرین راه را برای فرار طراحی کنند که… .

10.دلیر(Brave)

پوستر انیمیشن دلیر

و این هم مورد اخراین مقاله که انیمیشن دلیر(یا همان شجاع)است که برنده جایزه اسکار 2012 شد.داستان انیمیشن دلیر از آنجایی شروع می‌شود که مریدا (شخصیت اصلی انیمیشن)بر خلاف میل خودش باید به دلیل سیاست های خانوادگی و شاهنشاهی سرزمین پدرش تن به ازدواج بدهد که این کار را نمی‌کند و … .

کلام اخر

دراین مقاله سعی بر معرفی انیمیشن‌های با محوریت موفقیت و روانشناسی داشتیم که در سری‌های بعد در روزهای ‌آتی به معرفی انیمیشن‌های بیشتری می پردازیم.

پس همراه کافه نوجوان باشید.

1 Comment

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *